Wydanie dowodu osobistego
Wydanie dowodu osobistego
- Podstawa prawna: ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 167, poz. 1131 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważniania i zwrotu (Dz. U. z 2015r. poz.212).
WYMAGANE DOKUMENTY:
1. WNIOSEK o wydanie/wymianę dowodu osobistego, składany w dowolnym urzędzie gminy:
- OSOBIŚCIE lub
- w postaci elektronicznej - podpisany podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu, za pomocą platformy ePUAP.
2. 1 FOTOGRAFIA - wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, na papierze fotograficznym lub fotograficznym przeznaczonym do drukarek, kolorowa, o wym. 35x45 mm, na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz od wzorująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźne oczy, zwłaszcza źrenice i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nie przesłoniętymi włosami z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
DOPUSZCZA SIĘ FOTOGRAFIĘ:
- w ciemnych okularach dla osoby z wadą wzroku potwierdzoną orzeczeniem o niepełnosprawności,
- w nakryciu głowy zgodnie z wymogami wyznawanej religii, potwierdzonej zaświadczeniem wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
3. DOTYCHCZASOWY DOWÓD OSOBISTY lub ważny dokument paszportowy (do wglądu)
4. Dokument (oryginał do wglądu) o ustanowieniu opiekunem prawnym lub kuratorem nad wnioskodawcą.
UWAGA: osoba, która nie ma możliwości złożenia osobiście w siedzibie organu gminy wniosku o wydanie dowodu osobistego spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub nie dającą się pokonać przeszkodą, powiadamia organ gminy, który zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, chyba że okoliczności nie pozwalają na przyjęcie jego wniosku, wtedy organ gminy odmawia przyjęcia wniosku w miejscu wskazanym przez wnioskodawcę.
OPŁATY:
Nie pobiera się.
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW:
Urząd Stanu Cywilnego w Okonku, pok. nr 13.
WNIOSEK SKŁADA:
- osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych,
- osoba, której do ukończenia 18 roku życia pozostało nie więcej niż 30 dni,
- rodzic/ opiekun prawny - dla osoby małoletniej lub u osoby, której ubezwłasnowolnienie potwierdzone jest postanowieniem sądu,
- kurator - dla osoby, której ograniczenie do czynności prawnych zostało potwierdzone wyrokiem sądu.
Osoba powyżej 5 roku życia, dla której ma być wydany dowód osobisty musi być obecna przy składaniu wniosku.
WNIOSEK O WYDANIE DOWODU OSOBISTEGO SKŁADA SIĘ:
- co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu osobistego,
- niezwłocznie w przypadku:
- zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym z wyjątkiem zmiany nazwy organu wydającego,
- utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza,
- zmiany wizerunku twarzy posiadacza dowodu osobistego w stosunku do wizerunku twarzy zamieszczonego w dowodzie osobistym w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza.
UWAGA: zmiana adresu dokonana przed 1 marca 2015r. skutkuje unieważnieniem dowodu osobistego po 3 miesiącach i wymaga złożenia wniosku o wydanie nowego dokumentu.
Zmiana adresu zameldowania posiadacza dowodu osobistego po 1 marca 2015r. nie stanowi podstawy do jego wymiany.
Wszystkie dowody wydane przed 1 marca 2015r. zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.
TERMIN ODPOWIEDZI:
Do 30 dni od dnia złożenia wniosku, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - ponad 30 dni.
FORMA ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Dowód osobisty.
JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Urząd Stanu Cywilnego, pok. nr 13 (piętro), tel. 67 266 09 51.
TRYB ODWOŁAWCZY:
Odwołanie wnosi się do Wojewody Wielkopolskiego w Poznaniu, za pośrednictwem Burmistrza Okonka w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
INFORMACJA DOTYCZĄCA ODBIORU DOWODU OSOBISTEGO:
- Dowód osobisty wydawany osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych odbiera rodzic albo opiekun prawny.
- Dowód osobisty wydawany osobie posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych odbiera osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, rodzic lub kurator.
- · Odbiór dowodu osobistego wydanego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby, chyba że osoba ta była obecna przy składaniu wniosku w siedzibie organu gminy albo nie ukończyła 5 roku życia.
- W przypadku, gdy wniosek o wydanie dowodu został złożony w miejscu pobytu osoby (z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody), odbioru dowodu może dokonać pełnomocnik legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym do dokonania jego odbioru.
UWAGA:
Osoba odbierająca nowy dowód osobisty, przedkłada dotychczasowy dowód osobisty, o ile nie została zgłoszona jego utrata.
POZOSTAŁE INFORMACJE:
- Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium RP oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz na podstawie jednostronnych decyzji innych państw uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania granic.
- Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi RP. Pełnoletni obywatel RP zamieszkujący jej terytorium jest obowiązany posiadać ważny dowód osobisty.
ZAŁĄCZNIKI:
Wniosek o wydanie dowodu osobistego |
Opracowała: Aleksandra Antoniak